Jak bezpiecznie używać agregatów?
Energia elektryczna jest niezbędna każdego dnia zarówno w domach, jak i w zakładach pracy. Braki w jej dostawie powodują dyskomfort mieszkańców albo poważne opóźnienia na placach budowy czy w innych miejscach pracy, w których prąd jest niezbędny. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze, czyli urządzenia, które stanowią samodzielne źródło prądu stosowane w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej oraz w miejscach, w których nie ma do niej dostępu. Jednak podczas używania agregatów, należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W jaki sposób używać tych urządzeń?
Przechowywanie agregatu prądotwórczego
Aby agregat prądotwórczy zachował pełną sprawność podczas wykonywanych prac, należy go przechowywać w odpowiednich warunkach. Mowa tutaj przede wszystkim o zabezpieczeniu przed działaniem warunków atmosferycznych. Agregat prądotwórczy, który jest narażony na nadmierne działanie wilgoci, czyli na przykład opady deszczu czy śniegu może powodować spięcia. Zarówno podczas użytkowania, jak i przechowywania agregatu urządzenie powinno stać na płaskiej powierzchni.
Tylko takie ustawienie zapewnia optymalny przepływ paliwa i oleju. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest nagrzewanie się agregatu. Istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności nie tylko podczas używania urządzenia, ale również po jego wyłączeniu, ponieważ może być gorące jeszcze przez pewien czas.
Uzupełnianie płynów, wymiana filtrów, użytkowanie agregatu
Eksploatacja agregatu wpływa na zużycie oleju i paliwa, dlatego przed każdym uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić ich stan. Poziom paliwa nie powinien spadać poniżej dopuszczalnego minimum, natomiast olej należy uzupełniać według wskazań producenta, które zostały opisane w instrukcji obsługi agregatu. Istotny jest również stan filtra powietrza. Jeżeli ulegnie zniszczeniu albo zabrudzeniu, należy go wymienić na nowy.
Podczas użytkowania agregatu należy pamiętać również o możliwych zagrożeniach. Urządzenia nie można stosować w bezpośrednim kontakcie z ogniem i źródłami ciepła, gdyż grozi to pożarem lub eksplozją. Agregat należy zabezpieczać przed przewróceniem się lub upadkiem. Oprócz tego przed uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić, w jakim kierunku będą wyrzucane spaliny. Dzięki temu można ustawić urządzenie w odpowiednim miejscu, ponieważ odległość tłumika na otwartej przestrzeni powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.